Logo KoyuncuoÄYlu
Oto Klima
Bulmak istediğiniz parçayı yazın
Yeni web sitemiz www.otoklima.com.tr zengin ürün çeşitleri ile yayına girmiştir.

Yeni ürünlerimiz web sitelerimize eklenmiştir.
Klima kullanımının sürüş güvenliğine etkisi
   Sıcaklığın 21 ile 27 derece arasında olduğu bir ortamda yapılan test sürüşünde otomobilin içine yerleştirilen hoparlörlerden zil çalması, korna sesleri, itfaiye sireni
vb. gibi sesler verilerek sürücünün bu sesleri zamanında duyup duymadığını kontrol etmek için bir pedala basması istenmiş. 27 dereceye ulaşıldığında sürücünün seslere gösterdiği reaksiyon süresinin % 20 ve daha da üzerinde oranlarda arttığı saptanmış. Ayrıca sıcaklık 27 derecedeyken 21 derecenin iki katı oranında sinyal dikkate alınmayarak atlanmış. Yüksek ısıdan etkilenen sürücünün 0,5 promil oranında alkol alan bir sürücüyle aynı durumda olduğu saptanmış. Bir çok kazaya yol açan saniyelik uykunun %32'si yüksek sıcaklık meydana gelmektedir.


Otomobillerde klima nasıl kullanılmalıdır ?
   Klima kapalı konumda bulundurulmalı. Otomobilin motoru çalıştırılıp motor ısıtılmadan kesinlikle klima
çalıştırılmamalıdır. Isınmış havanın hızla dışarı çıkabilmesi için camlar kısa bir süre açık tutulmalıdır. Klima
çalıştığı zaman hava sıcaklık düğmesi soğuk konumda olmalıdır.Motor çalıştıktan sonra klima önce düşük
devirde istenirse daha sonra yüksek devirde çalıştırılmalıdır.Klimalar açıldığı zaman hava kesinlikle kişileringövdesine direkt olarak gitmemelidir. Üflemeler tabana ve camlara verilmelidir.

Gaz Dolum Miktarları
KLİMA GAZ DOLUM MİKTARLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

Klimanın Bakımı Ve Önemi

   Klima sisteminin sorunsuz çalışmasının yolu, bakımlarının zamanında yapılmasından geçiyor. Sistemdeki gaz kaçaklarının zamanında farkedilmesiyse klimanın ömrünü uzatıyor ve onarım maliyetlerini düşürüyor.

   Soğutma gazı en az 6 ayda bir kontrol edilmeli, klima bakımı ve kontrolu yetkili serviste yaptırılmalı, gaz yenilenmesinde öncesinde kullanılan gaz kullanılmaya devam edilmeli, uyumsuz gaz kullanılmamalı. Klimanın randımanlı olması için kış dahil ayda 1 en az 10-15 dk klima çalıştırılmalıdır çünkü kış mevsimi boyunca unutulan klima, yaz geldiğinde sürücülerin otomobilde en çok ihtiyaç duyduğu donanımların başında gelir. Ancak kış boyunca ihmal edilmiş, bakımı yapılmamış klima sistemi, sürekli kullanılmaya başladığında sorun çıkartabilir.

   Klimadan gelen havanın sürücü ve yolculara doğrudan temas etmemesi için üflemelerin camlara ve tabana verilmesine dikkat etmenin yanı sıra otomobilin motoru çalıştırılmadan ve motor ısıtılmadan kesinlikle klima açılmamasına, ısınmış havanın hızla dışarı çıkabilmesi için camların bir süre açık tutulmasına, kalorifer düğmesinin soğuk konumunda olmasına, motor çalıştıktan sonra klimanın önce düşük devirde, daha sonra istendiği takdirde yüksek devirde çalıştırılmasına dikkat edilmelidir.

   Klima sisteminin sağlıklı çalışabilmesi için yılda üç kez kontrol edilmesi öneriliyor. Klima radyatörünün taş, çarpma gibi darbelerden etkiIenip içindeki gazın boşalması sıkça karşılaşılan arızalar olarak dikkat çekiyor. Uzun süre gazsız kalan ya da eksik gazla çalışan klima görevini yeterince yapmadığı gibi, hasarın daha da büyümesine ve onarım maliyetlerinin yükselmesine yol açıyor.

Klima Sisteminin Temel Parçaları:

1 . Kompresör: Sistemin içindeki akışkanı yüksek basınçlı gaz haline dönüştürüp devreye pompalar.
2 . Kondenser: Yüksek basınç ve sıcaklıkta , gaz halindeki akışkanı sıvı hale getirir.
3 . Evaporatör: Düşük basınç ve sıcaklıktaki sıvı akışkanı gaz haline getirir.
4 . Filtre: Sistemin içinde dolaşan akışkanı depolar , içindeki nem ve pislikleri alır.
5 . Evaporatör Fanı: Elektrik motorundan aldığı tahrikle çalışan fan evaporatörün üzerinden aldığı soğuk havayı kanallara üfler.
6 . Kondenser Fanı: Elektrik motorlu fan kondenser ısındığı zaman termostatı sayesinde devreye girerek soğutma yapar.
7.  Valf: Sıkıştırılmış gazı püskürtme görevi yapar.
Oto Klima Teknik Bilgiler
 
İletişim Adreslerimiz
Atatürk Oto Sanayi Sitesi 2. Kısım 32. Sk. No:1337
Maslak / İSTANBUL
0212 286 95 51
0212 276 13 22
info@otoklimamarket.com
Cevizlibağ Yılanlı Ayazma Yolu
Cemal Sertel Sitesi No:18/6
Topkapı-İSTANBUL-TÜRKİYE
0212 483 37 09
Copyright © 2011 Tüm hakları saklıdır. Koyuncuoğlu Oto Klima ve Yedek Parça San. Ltd. Şti.
Web Tasarım - TM